"Hayatımızın hiçbir değeri yok"

Ebru Kırancı

Trans X Turkey bir bireyi merkezine alan belge filmi olmasının yanı sıra Türkiye’deki trans* bireylerin insan haklarını konu alan çok yönlü bir projenin parçasıdır.

Binlerce Trans* Kadın Türkiye’nin büyük şehirlerinde yaşamaktadır. Ve 2009 yılından bu yana Trans*’lara yönelik cinayetlerde gözle görülür bir artış gözlemlenmektedir. Ve eğer trans* bireylere yönelik nefret suçları soruşturulsa bile zanlılar genellikle yargının onları serbest bırakacağı algısına itimat etmektedir. Ebru, İstanbul’da yaşayan bir Trans* Kadın ve arkadaşlarının yerlerinden edilmeleri ve öldürülmelerine karşı savaşıyor. Kendisi de aynı deneyimi devlet, toplum ve ailesinden dışlanmayla hayatı boyunca yaşamış. insan hakları ve LGBTQI insanların hakları üzerinde 25 senedir aktif olarak aktivizm yapıyor. Türkiye toplumunu mizah, öz alaysılama ve politik zeka ile değiştirmek istiyor. Ebru 85 yaşında emekli bir Alman hemşire olan yönetmenin annesi Margarethe ile tanışır ve onunla birlikte Trans*’lar için bir emekliler evi kurar. Ek olarak İstanbul’daki kentsel dönüşüm ve Gezi Park direnişi dönemi de film içerisinde yankılanan önemli noktalardandır.

Maria Binder belgesel film yapımcısı ve insan hakları aktivistidir. Eğitim programları ve kültürel etkinlikler için konseptler geliştirmektedir. Diğer sanat işlerinde de toplumsal cinsiyet ve ırkçılık konuları üzerine eğilmiştir. (seçki: "Who are you to speak?", Türkiye’de kadın hakları ihlalleri üzerine; "Hope in My Heart, Oral Poetry by May Ayim", Afro-Alman ve Siyahi Alman Hareketinin öncülerinden olan bir şairin portresi, "Womens' Prison Barnimstreet. Women Speak About Their Imprisonment 1933-1945.", Nasyonel Sosyalizm döneminde kadınların tutukluluk zamanları üzerine). Maria’nın filmleri uluslararası film festivalleri ile birlikte birçok eğitim etkinliğinde de gösterilmiştir.

Yazan ve Yöneten Maria Binder
Görüntü Yönetmenleri Miriam Tröscher, Stefan Runge, Maria Binder
Ek Kamera Ebru Kırancı, Verena Franke, Özlem Sarıyıldız
Editör Till Ufer
Drama Danışmanı Angelika Levi
Animasyon ve Grafik Arif Özsoy
Ses Tasarımı Erik Mischijew-Out of Silence
Renk Değerlendirmesi Mathias Behrens-Waveline
Anlatıcı Megan Gay, Tanya Erartsin
Müzik ve Beste Claudia Fierke, Sabine Ercklentz, Sinem Altan-OLIVINN
Baş Yapımcı Maria Binder-Cornix Film
Ortak Yapımcı İKGV-İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı
Destekleyenler:

 

Copyright © 2014 - Maria Binder,
Designed by obichim.